Zbiór informacji o aspektach prawnych, które warto znać w świecie Tiny House
Aspekty prawne podzielimy sobie na kilka obszarów:
1/ HOMOLOGACJA, czyli legalizacja prawna Tiny House i poruszanie się po drogach publicznych
- ubezpieczenie
- rejestracja
- przegląd
2/ DOKUMENTY BEZPIECZEŃSTWA
- statyka
- certyfikat energetyczny, w skład którego znajduje się EP (energia pierwotna)
3/ PRAWO - gdzie Tiny House odnajduje się w świecie prawa, a raczej gdzie prawo próbuje odnaleźć Tiny House
4/ ROZWIĄZANIA OPTYMALIZACYJNE - jakie rozwiązania "twardych optymalizacji" stosujemy, by dopasować obiekt Tiny House do danej sytuacji, w tym prawnej terenu
1. Konstrukcja:
- szkieletowa z drewna w kat. C24
- szkieletowa z lekkiej stali konstrukcyjnej
- warstwowa z ultra lekkich paneli typu sandwich
2. Mobilne podstawy w postaci przyczep:
- różne rodzaje podwozi
- rodzaje mocowań do terenu
3. Forma zarejestrowania pojazdu
5/ PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ, w których Tiny House zadziała idealnie
Każdy oferowany model od BOtiny HOUSE, stawia sobie zadanie, by był obiektem pełnoprawnym zarówno w warunkach drogowych w całej europie, jak i obiektem w którym chcemy bezpiecznie zamieszkać. Każdy z krajów ma swoje odrębne przepisy i wiedząc to możemy zaoferować szeroką gamę rozwiązań, byś mógł się poczuć zawsze bezpiecznie.
1/ HOMOLOGACJA
1. Czym jest homologacja
W skrócie mówiąc jest to legalizacja prawna Tiny House, dająca możliwość poruszania się po drogach publicznych, zgodnie z kategorią prawo jazdy B+E.
Aby homologacja była możliwa, cały obiekt musi spełnić szereg wymogów, które określa ustawa o ruchu publicznym oraz pokrewne przepisy
2. Jakie są rodzaje homologacji
W świecie Tiny House występują takie rodzaje możliwości uzyskania homologacji, które wynikają ze sposobu zarejestrowania. Sposoby te odnoszą się do relacji mobilnej podstawy z częścią mieszkalną.
Te sposoby to:
1. Zarejestrowanie samej przyczepy jako ciężarowa na kategorię B+E. Część mieszkalna zbudowana na stałe z przyczepą, może powodować o zmianę jej przeznaczenia.
2. Zarejestrowanie samej przyczepy jako ciężarowa na kategorię B+E. Część mieszkalna nie jest zintegrowana na stałe z przyczepą. Może być albo odpinana od przyczepy lub wypinana część dyszla oraz tyłu.
3. Zarejestrowanie całość, tj. przyczepy oraz części mieszkalnej jako jeden obiekt, np. przyczepa kempingowa
3. Podstawowe wymogi uzyskania homologacji, wynikające z prawa o ruchu drogowym
Powyższe wymogi sprowadzają się głównie do parametrów fizycznych, wymienionych poniżej. Oprócz nich należy pamiętać o pozostałych aspektach prawnych, wynikających ze sposobu homologacji oraz miejscowych praw, zwłaszcza planistycznych.
Zatem jakie wymogi fizyczne musi spełnić Tiny House?
1. Wymiary: Nie może być szerszy niż 255 cm i wyższy niż 400 cm.
2. Waga: Nie może przekraczać masę całkowitą 3500 kg.
3. Długość: Ogranicza nas wymiar platformy, lecz w praktyce trudno jest zmieścić się w powyższej wadze obiektom dłuższym niż 600 cm stosując standardowe rozwiązania we wnętrzu. Długość nie powinna przekroczyć 12m, lecz w praktyce nie często mamy obiekty dłuższe niż 8,4m. Im dłuższy obiekt, tym będzie on cięższy.
4. Co obejmuje homologacja
W skład homologacji sumuje się:
1. Ubezpieczenie
2. Rejestracja
3. Przegląd techniczny
Każde z tych trzech czynników, omówimy sobie poniżej osobno
5. Alternatywa dla homologacji?
Można oczywiście stworzyć Tiny House na zwykłej platformie z kołami bez możliwości homologacji, lecz wtedy nie możemy poruszać się z naszym domem po drogach publicznych, co jest równoznaczne z brakiem otrzymania uzyskania prawdziwej wolności i swobody wyboru.
Ponadto użyte materiały muszą spełniać odpowiednie normy i zmiany prawne w Europie i zapewne w Polsce, będą coraz mocniej wpływały na swobodę wyboru. Okna, jakie są stosowane w obiektach moblnych muszą posiadać certyfikat E1. Klimat zmian wymogów oraz pozostałych przepisów mogących objąć Tiny House, coraz mocniej koncentruje się na standaryzacji oraz normowaniu dających bezpieczeństwo porównywalne do tradycyjnych obiektów domowych. Patrząc na zachodnią i skandynawską część Stargo Kontynentu, warto wiedzieć że aktualnie normy, z jakimi powinny się zmierzyć obiekty, jest znacznie więcej niż w Polsce, co może wynikać także z traktowania Tiny House, jako tradycyjnego obiektu domowego.
Przyjrzyjmy się z bliska wszystkim czynnikom, jakie musimy mieć na uwadze przy uzyskaniu homologacji oraz co należy ubezpieczyć by czuć się komfortowo.
1. Ubezpieczenie– zobaczmy w punktach jak ono wygląda:
1. Kto ubezpiecza obiekty Tiny House w Polsce
Temat ubezpieczenia Tiny House bezpiecznie można procedować w ZYSK Polska Grupa Ubezpieczeniowo Finansowa. Więcej o aspektach ubezpieczenia przybliżamy również w podcaście dotyczącym prawa w świecie Tiny House.
2. Co można ubezpieczyć w Tiny House:
1. Podstawa – przyczepa osobno OBOWIĄZEK CYWILNY (OC)
Firmy ubezpieczeniowe nie mogą odmówić nam OC. Jeśli mimo wszystko nie chcą tego zrobić, dadzą zaporowe kwoty. Dlaczego? Z racji na brak chęci wdrażania się w novum jakie jeszcze stanowi Tiny House.
2. Góra mieszkalna – ubezpieczenie mienia. NIE JEST OBOWIĄZKOWA
To jest kwestia indywidualna, bo obiekt może stać na strzeżonym terenie. Można wtedy ubezpieczyć tylko od nieszczęśliwych wypadków – żywiołowych.
3. Jak technicznie wygląda proces ubezpieczenia Tiny House:
Aby pojazd ubezpieczyć należy na piśmie z opisem wysłać do centrali. Jest to nietypowa sytuacja hybrydowa, która podlega indywidualnej ocenie, chyba że producent przetarł szlak i oferuje gotowe i sprawdzone rozwiązania.
W Polsce Tiny House jest niszą, więc nie ma gotowych rozwiązań na rynku ubezpieczeń, dlatego warto korzystać z doświadczenia. Oferując obiekty Tiny House, możemy równolegle zapewnić ich ubezpieczenie za sprawą ZYSKU.
4. Cena Ubezpieczenia:
OC – nie powinno przekroczyć kilkudziesięciu zł
Ubezpieczenie mienia – wycena indywidualna i zależy od wartości obiektu, materiałów budowlanych, naszego opisu i innych parametrów wynikających z ankiety danej firmy ubezpieczeniowej. Tym samym opis jest kompatybilny z realnym użyciem materiałów i rozwiązań od BOtiny HOUSE.
5. Co wpływa na końcową cenę ubezpieczenia OC:
Na końcową cenę ubezpieczenia wpływa ponadto fakt:
- szkodowość klienta – komunikacja (szkody na innych pojazdach). Jeśli w ciągu 3 lat nie dokonał szkody, to jest na korzyść
- wiek – powyżej 26 lat jest również na korzyść
- pozostałe standardowe cechy, wynikające z ogólnych przepisów czy zasad firm ubezpieczeniowych
6. Okresy trwania ubezpieczenia:
Ubezpieczenie OC
- Ubezpieczenie OC co rok i ważne by pilnować terminy, bo nie da się systemowo ubezpieczyć z datą wsteczną
Ubezpieczenie mienia
- Ubezpieczenie mienia dokonujemy co rok i polisa może być wystawiona jako kontynuacja poprzedniej, gdzie okres ubezpieczenie płynnie przchodzi na następny roczny okres a data płatności może nastąpić np do 2 tyg po rozpoczęciu nowego okresu (termin płatności określony jest przez ubezpieczyciela)
- Można otrzymać ofertę skonstruowaną na 3 lata, gdzie roczna stawka może okazać się korzystniejsza
2. Rejestracja
1. Rejestracja pojazdu – przyczepy. Jak ona chronologicznie wygląda?
- Od momentu zakupu jest 30 dni na zarejestrowanie przyczepy i kara za przekroczenie wynosi 500 zł. Od stycznia 2021 przyszło odgórne polecenie bezwzględnego egzekwowania kar za przekroczenie tego terminu.
- W mniejszych miejscowościach, może być większa elastyczność urzędowa dla osób, które ten termin przekroczą, ale regóły nie ma. Wiadomo, może się zdażyć że najzwyczajniej zapomnimy o tej czynności lub nie mamy odpowiedniej świadomości. Bywa także, że przez wzgląd na przyczyny losowe, nie mamy możliwości tego terminu dochować i tym samym zaejestrować przyczepy, ale żaden z tych przypadków nie zwalnia nas z obowiązku zarejestroewania przyczepy w ciągu 30 dni od daty zakupu.
2. Technicznie
Gdy tylko uda się zarejestrować naszą przyczepę, jest to równoznaczne z otrzymaniem tablicy rejestracyjnej, którą odbiera się w stosownym urzędzie powiatowym w wydziale komunikacyjnym. Od tej pory należy umieścić tablicę rejestracyjną w odpowiednio przygotowanym miejscu na naszej przyczepie.
3. Przegląd techniczny
1. Okresy trwania przeglądów:
Przegląd techniczny
- Pierwszy przegląd techniczny odbywa się po 3 latach
- Każdy kolejny przegląd techniczny po okresie pierwszych 3 lat, odbywa się następnie co rok
2. Przegląd techniczny w praktyce:
O nim przybliżamy w #Tinypodcaście prawnym oraz podczas indywidualnych konsultacji.
3. Co jeśli przekroczymy masę domek 3,5t względem przeglądu technicznego
Wiadomo, aby przegląd techniczny przebiegł z powodzeniem, musimy spełnić wymogi dla kategorii pojazdu B+E. Istotną sprawą jest utrzymanie masy pojazdu do 3,5 t. Istnieją praktyczne przypadki oraz realne drogi działania, które skutecznie radzą sobie z ewentualnym przekroczeniem masy 3,5. To wszystko możemy sobie omówić podczas konsultacji indywidualnych, dopasowanych do Twojej sytuacji.
2/ DOKUMENTY BEZPIECZEŃSTWA
1. Statyka – zobaczmy w punktach jak ono wygląda:
1. Co to jest statyka?
Obliczenia statyczne do projektu konstrukcyjnego, są wielostronicowym dokumentem pełnym obliczeń, w którym określa się kombinację oddziaływań z różnymi czynnikami. Efekt obliczeń ma zapewnić stabilną, dobrze stężoną konstrukcję, dającą bezpieczeństwo użytkowników, przy analizach różnych rodzajach obciążeń, spotykanych w środowisku, warunkach atmosferycznych i innych.
2. W jakim celu wykonuje się te obliczenia?
Bezpieczeństwo! Dokument statyki ma za zadanie wpłynąć na przebieg konstrukcji, dającej bezpieczeństwo w każdej analizowanej sytuacji. Przez to wiemy jakie siły są dopuszczalne względem naszej indywidualnej konstrukcji. O rodzajach parametrów, będzie za chwilę.
3. Kiedy wymagana jest statyka?
W budownictwie oprócz wizji architekta, swoją prace wykonuje konstruktor lub narzędzia / podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo konstrukcji. BOtiny House oferuje rozwiązania głównie z lekkiej stali konstrukcyjnej, przez co oprócz bezpieczeństwa, chętnie oferujemy zakres naszych prac dla wymagających klientów zagranicznych. Szerzej o zastosowaniu dokumentacji statyki omawiamy w indywidualnych przypadkach podczas konsultacji.
4. Jak wykonuje się obliczenia statyki?
Obliczenia statyczne wykonuje się dla każdego wyprodukowanego nowego obiektu, chyba że jest on w 100% powtarzalny. Przy konstrukcji drewnianej np. z drewna kat. C24, nie ma mowy o wspomnianej powtarzalności. Każdy element drewniany jest inny, ma inne właściwości (mimo tego samego rodzaju drewna), gęstość oraz odkształcenie. Wyjątek stanowi produkcja tego samego modelu, w tym samym wariancie (wymiary, otwory okienne) z wykorzystaniem lekkiej stali konstrukcyjnej (light steel frame), lub ultra lekkich paneli typu sandwich (także w naszej ofercie!).
Sprawdzane elementy konstrukcji to:
- nośność przekrojów poprzecznych
- stateczność
- pozostałe przekroje
Rodzaje obciążeń to:
- zmienne dachu
- obciążenia śniegiem
- obciążenia wiatrem
Obliczenia stosuje się dla kilku wariantów – np. rodzajów mocy czy kierunków działania siły.
Obliczenia statyki wykonuje się przy pełnej odpowiedzialności konstruktora z uprawnieniami i należą do kosztownych zadań, których każdorazowa wartość, potrafi przekroczyć 5K euro.
2. Świadectwo charakterystyki budynku tzw. "efficiency" i udział w niej energii pierwotnej EP
1. Cel
Certyfikat energetyczny, bo tak potocznie nazywa się świadectwo charakterystyki energetycznej budynku ma na celu poprawy sprawności energetycznej budynku, co jest następstwem wdrożenia unijnych dyrektyw, a dokładnie tej z dnia 16 grudnia 2002 roku (2002/91/WE), w postaci odrębnej ustawy dla naszego kraju z 29.08.2014 o charakterystyce energetycznej budynków. W pozostałych krajach są osobne umocowania prawne traktujące "efficiency", jako obszar prawny odnoszący się do szerszej grupy obiektów niż w Polsce, w tym do Tiny House.
Certyfikat energetyczny składa się z dwóch części: EP (energia pierwotna) oraz EK (energia końcowa).
Nas w świetle Tiny House interesuje ta pierwsza czyli EP i na jego temat więcej powiemy w dedykowanym #TinyPODCAŚCIE. Jeśli ten aspekt dotyczy również Ciebie, możemy umówić się na dedykowaną konsultację, gdyż wskaźnik EP dotyczyć może zarówno nowoprojektowanych budynków jak i rozbudowę tych istniejących.
2. Jak obliczyć energię pierwotną EP?
Do tego zadania będzie niezbędna tabela w której uwzględnimy oprócz wieku budynku, rodzaj systemu ogrzewania C.O., czy sposobu przygotowania C.W.U tj. ciepłej wody użytkowej. Takie zestawienia są powszechne i dostępne w opracowaniach w tabelach dla poszczególnych rozwiązań. Ponadto programy komputerowe orientacyjnie oraz dokładnie są w stanie obliczyć EP.
3. Jaką wartość EP powinien mieć Tiny House?
Zadając świadomie to pytanie, najprawdopodobniej wiemy w jakim celu je wykonać. Wartość EP powinna odpowiadać wartości budynku pasywnego. W roku 2023 przyjmuje się wartość 55 kWh / (m2·rok).
Dla przykładu aktualne unormowania dla domów jednorodzinnych określają dopuszczalną wartość EP nie większą niż 95 kWh / (m2 x rok), a dla budynków wielorodzinnych 85 kWh/(m2x rok).
3/ GDZIE TINY HOUSE ODNAJDUJE SIĘ W ŚWIETLE PRAWA, A RACZEJ GDZIE PRAAWO PRÓBUJE ODNALEŹĆ TINY HOUSE
1. W skrócie
Tiny House w polskich warunkach prawnych, może dotykać wielu aspektów prawa, zarówno prawa planistycznego, jak i prawa będącego zbiorem ustaw i dokumentów dla wielu dziedzin.
Inaczej jest gdy Tiny Home ma homologację, a inaczej jest w przypadku jej braku. Kluczowy może okazać się też sposób korzystania z obiektu w zgodności z przeznaczeniem.
W przypadku (z homologacją) jest pojazdem, który został zbudowany na przyczepie, z którą możemy poruszać się po drogach publicznych w obrębie kategorii prawa jazdy B+E, o ile został odpowiednio zarejestrowany.
W drugim przypadku, brak homologacji, skutkująca brakiem rejestracji, stawia obiekt na równi z innymi obiektami mylnie nazywanymi "mobilnymi" i nie tylko, jak domki holenderskie (które z racji na swoje szersze gabaryty, nie mogłyby nigdy być w pełni mobilnymi tzn. z homologacją i rejestracją), altany oraz inne budynki trwale związane z gruntem. W Polsce panuje obiegowe przekonanie, że wszystko co posiada koła jest mobilne i przez to rzekomo posiada nieograniczoną swobodę. W teorii jest "troszkę" inaczej. Jak bardzo inaczej? Odrębna konsultacja o podłożu prawnym powinna skutecznie pomóc w uniwersalnym rozumieniu jak i Twoim indywidualnym.
2. Jakie prawa mogą obejmować Tiny House w Polsce?
Tutaj należy patrzeć szeroko. Z jednej strony jest to obiekt z kategorii pojazdu najczęściej z homologacją, a z drugiej strony pełni on rolę mieszkalną lub bliskoznaczną, zwłaszcza gdy użytkujemy go w formie stacjonarnej. Takie hybrydowe rozumienie z jednej strony otwiera szereg przywilejów, lecz zmusza do jeszcze szerszej analizy, którą przeprowadzamy za każdym razem gdy tworzymy obiekt BOtiny HOUSE dla Ciebie. Do dokładnego dopasowania stosujemy szereg "twardych optymalizacji", które mają sprawić o pełną legalność rozwiązań na Twoim terenie.
3. Przykłady prawa, które należy mieć na uwadze przy Tiny House
Lista jest długa i zawiera kilkadziesiąt pozycji. Takie wieloletnie opracowanie tworzyliśmy w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa i udostępniamy odpłatnie lub podczas konsultacji.
4/ ROZWIĄZANIA JAKIE STOSUJEMY, BY DOPASOWAĆ OBIEKT TINY HOUSE DO DANEJ SYTUACJI PRAWNEJ
Lista możliwości dopasowania obiektu w tzw. "twardych optymalizacjach" przez BOtiny HOUSE jest całkiem spora, co przy odpowiednim doświadczeniu, pozwala na skuteczne realizowanie obiektów do ustalonych sytuacji.
Zobaczmy w skrócie co najczęściej poddajemy stosownym optymalizacjom:
1. Konstrukcja i wybór najlepszego rozwiązania do danej sytuacji
1. Drewno w kat. C24
2. Lekka stal konstrukcyjna (light steel frame)
3. Ultra lekkie panele typu sandwich
2. Mobilne podstawy w postaci przyczep:
1. Podwozia i ich różne rodzaje
2. Posadowienia terenowe i ich rodzaje
3. Forma zarejestrowania
1. Opcja 1
2. Opcja 2
3. Opcja 3
1. Konstrukcja szkieletowa
Rodzajem konstrukcji wpływamy na pełną możliwość komfortowego korzystania z domku typu Tiny House.
Przez to wszystkie wymagania prawne dotyczące formy jego użytkowania zostaną spełnione już od początku od strony konstrukcyjnej.
1. Drewno w kategorii C24
Jeśli chcemy obiekt, który służy do celów stacjonarnych (gdzie waga obiektu może być sprawą drugorzędną) i cenimy drewno jako materiał konstrukcyjny, wtedy możemy zaproponować konstrukcję z drewna w kat. C24.
2. Lekka stal konstrukcyjna (light steel frame)
Jeśli chcemy mieć obiekt, który swobodnie w ciągu roku chcemy przewozić w różne sezonowe lokalizacje, wtedy zaproponujemy rozwiązanie z lekkiej stali konstrukcyjnej, która sprawdzi się idealnie do zmiennych warunków. Oprócz tego że jest lekka, to jest bardzo wytrzymała i wraz z pozostałymi rozwiązaniami, pozwoli utrzymać korzystną wagę obiektu, przy komfortowej możliwości rozwiązań wewnętrznych. Gwarantuje powtarzalność wykonawczą.
3. Ultra lekkie panele typu sandwich
Kiedy marzymy o podróżowaniu z domkiem na kołach, zaproponujemy obiekt stworzony z ultra lekkich paneli typu sandwich. Elewacja obiektu, będzie dodatkowo odporna nie tylko na wilgoć, lecz na bezpośrednie działania wody. Kształt obiektu i jego wymiar są zoptymalizowane do przemieszczania się, sprawiając, że nasz towarzysz na haku, to coś więcej niż przyczepa kempingowa. W końcu to nasz prawdziwy dom na kółkach...
2. Mobilne podstawy w postaci przyczep
W celu legalnego przebywania czy nawet zamieszkania, czasem prawo na danym terenie lub forma obszaru wymagają osobnych zabiegów interpretacyjnych. W tym celu mamy możliwość dopasować odpowiednie rozwiązania wynikające z szerokiego rodzaju stosowanych przyczep. Wpływ rodzaju podwozi na dane warstwy prawne oraz idące za nim rozwiązania, tworzymy indywidualnie względem sytuacji w terenie. Ogólny kierunek analiz może być również przedmiotem konsultacji.
1. Podwozia i ich różne rodzaje
Oferujemy szeroką gamę rozwiązań, z której umiejętnie korzystamy w oparciu o daną potrzebę terenową.
2. Posadowienia terenowe i ich rodzaje
Sposoby posadowienia Tiny House dedykowane głównie dla wersji stacjonarnej, podlegają także wyborowi. To wiąże się jak zwykle z optymalizacją, wynikającą z rodzaju terenu i możliwościami prawnymi i wynikającymi przez to ograniczeniami.
Zatem jak akurat BOtiny HOUSE może być posadowiony?
A) Tradycyjnie na własnych kołach przyczepy
To umożliwia, by pojazd miał homologacje i przez to był odpowiedni do większości przypadków, zwłaszcza gdzie tradycyjne domy nie mają prawa bytu. Umożliwi to przebywanie w miejscach, które do tej pory takich szans nie dostarczały.
B) Na płozach
A gdyby tak Tiny House mógł zamienić koła na płozy, dające możliwość ustawienia go na tafli wodnej? Dlaczego nie! Jednym z naszych rozwiązań jest możliwość zamiany / dodania elementu podwozia z tradycyjnej formy z kołami, na opcję z płozami wodnymi. Przez to w łatwy sposób przekształcić Tiny House w House Boat, czyli dom na wodzie (DNW). Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne podstawy, które stanowią elementy dodatkowe wraz z rozwiązaniami elewacji, ocieplenia, pozwalają na traktowanie tego samego obiektu jako Tiny House czy Dom Na Wodzie. I to wszystko w momencie, kiedy tylko będziemy czuli taką potrzebę.
C) Na nóżkach
Jeśli tylko możemy Tiny House postawić w świetle prawa na równi z obiektami tradycyjnymi, lecz nie chcemy ograniczać się do jednej lokalizacji (a fundamenty w tradycyjnym budownictwie skutecznie to robią), możemy zdecydować się na obiekt z odpinaną przyczepą (lub bez niej). Kiedy i w jakich przypadkach jest to najlepsze rozwiązanie? Otóż to zależy i głównie odnosi się do docelowej przestrzeni lub innych optymalizacji, które przybliżamy podczas konsultacji.
3. Forma zarejestrowania
Oferujemy kilka możliwości zarejestrowania BOtiny HOUSE. To jest wypadkowa świadomie użytych rozwiązań, które były efektem analizy przed podjęciem realizacji. Wybrana forma zarejestrowania to efekt dopasowania jakie jesteśmy w stanie zaoferować by uzyskać zgodność z prawem.
5/ PRZYKŁADY ROZWIĄZAŃ W KTÓRYCH TINY HOUSE MOŻE STANOWIĆ JEDYNE ROZWIĄZANIE
Poniżej omawiamy tylko niektóre przykłady rozwiązań, w których Tiny House stanowiło skuteczne rozwiązanie na stałe lub zgodnie z założeniem tymczasowo. Oczywiście zostało ono wybrane w odniesieniu do konkretnego realnego przykładu. Możliwości jakie dajemy w BOtiny HOUSE są poglądowe i nie mogą stanowić uniwersalnej formy rozwiązania w każdym przypadku (choć nie ukrywamy, iż w zdecydowanej większości tak).
1. MPZP zabrania budowy
Tiny House z homologacją, który ma możliwość przeniesienia w inne miejsce (inna działka). Z definicji jest widziane jako zaparkowany pojazd. Jest kilka rodzajów optymalizacji rozwiązań, Tiny House, które ułatwią realizację celu, ale potrzebna jest do nich odrębna analiza, którą wcześniej stwarzamy.
2. Chęć szybkiego rozszerzenia bazy noclegowej
Odpowiednie modele od BOtiny HOUSE służą jako mobilne hotele, które atrakcyjnie wpływają na ofertę. Przez to, unikamy mozolnych procedur urzędowych oraz czasu na uzyskanie stosownych zgód i opinii. Mamy możliwość płynnie rozszerzyć bazę noclegową o ile inne aspekty prawne na to pozwalają, co także wcześniej analizujemy.
3. Chęć przebywania w wielu lokalizacjach w perspektywie krótkiego czasu.
Tiny House nie jest związane trwale z gruntem, a konstrukcja z lekkiej stali konstrukcyjnej i dalsze rozwiązania, umożliwią płynną relokację. Dzięki temu nie musimy podejmować decyzji wiążącej często kilka pokoleń do jednego miejsca. Stwarzamy swobodę, która pozwoli na łatwą zmianę lokalizacji w przypadku takiej chęci, która może wynikać ze zmiany pracy. Za takimi decyzjami także stoi perspektywa analiz, ale świadome poruszanie się z Tiny House jest tym na czym nam bardzo zależy.
4. Stworzenie biura, które może mieć charakter tymczasowy oraz mobilny
Oferujemy dopasowania, które sprawią iż obiekt będzie Twoim (także mobilnym) miejscem pracy. Wewnątrz każdego modelu stworzymy zagospodarowanie dopasowane do Twoich warunków pracy. Spora plastyczność wnętrza w przyszłości może odwzajemnić się tym, że obiekt może być znów zamieniony np. do celów mieszkalnych.
5. Teren zalewowy, bez braku możliwości zabudowy
Tiny Huse z homologacją nadal jest obiektem, który zaparkował na terenie prywatnym (o ile sposobem wykorzystania nie zmieniamy jego przeznaczenia). Obiekt można wyposażyć w odpowiednie płozy, przez co poziom wody jest mu nie straszny. Taką dopasowaną ofertę z naszą dokładną analizą, możesz otrzymać od BOtiny HOUSE.
6. Mam piękny teren, ale nie mam przyłączy
BOtiny HOUSE oferuje rozwiązania off-grid, dające niezależność od mediów sieciowych, przez co możemy przebywać w terenach bliskich naturze i dalekich od cywilizacji.
7. Mam teren w otoczeniu Parku Narodowego lub innych stref ochrony
Tiny House z racji na ulokowanie na mobilnej podstawie z homologacją, nie jest trwale związany z gruntem, przez co gdy zostanie przygotowany w odpowiedni sposób, z definicji nie powinien sprawić o cel mieszkalny. W praktyce będzie kilka zasad, o których trzeba w szczególności pamiętać. Ideą BOtiny HOUSE jest również przybliżanie do natury i wykorzystywanie je w sposób holistyczny.
8. Mam las lecz nie uzyskam zgody na wybudowanie domku
To prawda. Grunty rolne i leśne faktycznie nie pozwalają w szybki i tradycyjny sposób na uzyskanie pozwolenia na budowę. Tiny House w otoczeniu natury, może dawać wolność i swobodę wyboru, o ile wieMY jak przygotować obiekt do takiej sytuacji. Warto również mieć na uwadze, że nie stoi nic na przeszkodzie by obiekt wyposażyć w rozwiązania off-gridowe, czyli dające media ze swoich własnych źródeł.
9. Mam teren z linią brzegową i wykluczenie z budowy sięga znacznie dalej niż granica działki
Zamieszkaj na wodzie! Jest lista czynności prawnych i technicznych, którą dysponujemy w skutecznej realizacji takiego marzenia. Nasze modele mogą w łatwy sposób zamienić się w domy na wodzie, dzięki specjalnym pływakom i pozostałym rozwiązaniom technicznym czy estetycznym jakie oferujemy.
10. Chcę skorzystać na wysokich zwrotach z inwestycji, sezonowych najmów turystycznych
Sezon w Polsce jest różny w zależności od miejsc. Nic nie stoi na przeszkodzie by stworzyć ofertę mobilnych hoteli. Docieraj z Tiny House w miejsca, w których jest na to odpowiedni sezon.